Pałac Szaszorowice – Dolny Śląsk

Skontaktuj się z nami

napisz w sprawie nieruchomości

Urzekające miejsce i inspirujące zadanie

Z przyjemnością dzielimy się informacją, iż uzyskaliśmy pozwolenie na budowę w związku z renowacją i adaptacją na cele konferencyjno-hotelowe Pałacu Szaszorowice (Schloss Zapplau).

Pałac był siedzibą szlachecką rodziny von Lekow, w najnowszej wersji z około 1905.
W czasie ostatniej przebudowy dokonano dobudowy reprezentatywnego portalu jak również tarasu wraz ze schodami po stronie ogrodu. Fasada od strony wejścia jest zaakcentowana środkowym ryzalitem. Od strony północnej zachował się portal, który w odniesieniu do budynku jest bardzo duży. Baldachim znajduje się na dużych, ustawionych parami kolumnach doryckich.

Po lewej i po prawej stronie możliwość dojazdu bryczkami,pierwotnie umieszczone osiowo do portyku, już nie istniejące schody do ogrodu. Cokół budynku jest zamknięty wąskim, obwodowym profilem z tynku. Zamknięcia fasady po lewej i prawej stronie są podkreślone przez proste pilastry. Po lewej i prawej stronie portalu w prosto umieszczonych łukach po dwa okna z zaakcentowanymi słupkami środkowymi i poprzecznymi.

Baldachim jest zwieńczony przez skomplikowaną, dobrze zachowaną, kratkę ozdobną z kutego żeliwa z obfitymi filarami.

Godne uwagi są zachodnia i wschodnia strona budynku. Obie strony budynku są bez okien, prawdopodobnie planowana była rozbudowa skrzydła wg pierwotnego projektu, którą jednak udaremnił wybuch II Wojny Światowej. Po 1945 roku nastąpiła zmiana przeznaczenia budynku na szkołę podstawową. W tym okresie dokonano przypadkowego montażu okien po zachodniej i wschodniej stronie dla lepszego oświetlenia klas i budynku szkolnego. Dzięki funkcjonowania szkoły budynek nie uległ poważnemu zniszczeniu jednak jego wnętrza straciły dawny blask.

Praca nad tym projektem daje naszemu zespołowi ogrom satysfakcji. Wysiłek w przywrócenie świetności budynku docenił najmłodszy syn ( jedyny żyjący) przedwojennego właściciela posiadłości Hubertus von Lekow, który dostarczył nam wielu cennych informacji i wspomnień.

Architekt: Christopher Schmidt-Münzberg. Konstrukcja: Biuro Projektowo Konstrukcyjne Sonia Samborska. Inwestor: Sylwia Lasota. Inwestycja w trakcie realizacji.

Lokalizacja

Napisz do nas